Skip Navigation

Hall of Fame

2016 Inductees

Bryan Duerst - Wrestling (1976-1980)

James Ballmer - Football and Basketball (1978-1982) 

Robert Beyer - Football and Basketball (1980-1983)

Richard Jacobs - All-Around Athlete (1981-1985)

Shannon Simon - Football and Basketball (1982-1985)

Lori Voelker - Volleyball and Basketball (1981-1985)

Sandra Surprenant - Volleyball and Baketball (1981-1985)

1985 4x100 Relay team: Wayne Prinbnow, David Letkiewicz, Kevin Ryan and Richard Jacobs

 

2015 Inductees

1978-79 WSD Wrestling Team, Steve Werner

1979 Football Team, Edward Mirus

1980-81 Wrestling Team, Steve Werner

1982-83 Boys Basketball Team, Alexander Rubiano

1983-84 Girls Basketball Team, Mark Aleksinski

1984 Volleyball Team, Patricia (Lamb) Blackmer

1984-85 Girls Basketball Team, Mark Aleksinski

 

2014 Inductees

Charles Klusman - Football (1959-62)

Mike Maxwell - Football and Basketball (1973-77)

Tim Morgan - Football, Basketball, and Track & Field (1974-78)

Jeff Perry - Football and Track & Field (1974-78)

Randy Plate - Football and Wrestling (1974-76)

Tom Schlotthauer - Football and Wrestling (1977-81)

Joe Serio - Wrestling (1971-74)

Doug Vaade - Football (1973-76)

Jerry Weigand - Football (1974-76)

Pam Walker Wilding - Volleyball and Basketball (1975-78)

 

2013 Inductees

1974-1975 Wrestling Team, Coach Steve Werner

1975 Football Team, Coach Waldo Cordano

1975-1976 Wrestling Team, Coach Steve Werner

1976 Football Team, Coach Waldo Cordano

1977 Football Team, Coach Waldo Cordano

 

2012 Inductees

Navarro Davidson - Football and Basketball (1972-1974)

Robin Ladd - Football and Wrestling (1973-1976)

Leslie Suhr - Athlete (1964-1968)

Randall Suhr - Athlete (1972-1975)

1974 Football Team - Deaf Prep National Championship, Coach Waldo Cordano

1973-74 Basketball Team, Coach Alex Rubiano

1974-75 Basketball Team, Coach Alex Rubiano

1974-75 Firebirds Cheerleading Squad

 

2010 Inductees

Phil Allen - Football and Wrestling (1970-73)

Tom Armato - Athlete (1970-73)

Terry McCoy - Athlete (1970-73)

Lou Volpintesta - Football and Basketball (1970-73)

1972 Football Team, Coach Waldo Cordano

1972-73 Basketball Team, Coach Alex Rubiano

1973 Wrestling Team, Coach Paul Sucharski

1973 Track Team, Coach Earl Watkins

 

2008 Inductees

Lee Frazier - Basketball (1955-1959)

Marvin Huebner - Football and Basketball (1955-1959)

Jon Rudersdorf - Football (1968-1971)

1971 Football Team, Coach Waldo Cordano

1971-72 Wrestling Team, Coach Paul Sucharski

1972 Track & Field Team, Coach Milton Lee

1972 1 Mile Relay (K. Hewitt, T. McCoy, L. Fromholtz, and T. Adams), Coach Milton Lee

1972 880 Yard Relay (R. Suhr, L. Fromholtz, T. Armato, and T. McCoy), Coach Milton Lee

 

2006 Inductees

Richard Graikowski - Sports Archivist (1956 graduate)

Michael John - Wrestling (1964-1968)

Karl Nygaard - Athlete (1958-1962)

Hubert Suhr - Football and Track (1959-1962)

Edmund Waterstreet - Football (1958-1961)

Bobby Witczak - Football (1958-1961)

1961 Football Team, Coach Waldo Cordano

 

2004 Inductees

Harry Calkin - Athlete (1912-1914)

Jean Hauser - Basketball (1944-1948)

Randolph R. Letkiewicz - Basketball (1962-1965)

James Reineck - Basketball (1955-1959)

1958-59 Basketball Team, Coach Waldo Cordano

1964 - 880-Yard Relay Team (R. Arneson, R. Letkiewicz, R. Julien, and B. Crump), Coach Waldo Cordano

 

2002 Inductees

David Christianson - Basketball (1950-1954)

Donald DuBois - Football (1952-1955)

George "Bill" Evans - Football (1953-1956)

Percy Goff - Football (1921-1931)

Ruddolph Kirar - Football (1925-1928)

Willard Sharer - Basketball (1931-1935)

Arthur Spears - Football (1922-1924)

Francis Thompson - Basketball (1946-1951)

Charles Riegert - Football (1952-1955)

1943-44 Basketball Team, Coach Frederick J. Neesam

1954 Football Team, Coach Waldo Cordano

 

2000 Inductees

Joseph Brandl - Basketball (1913-1917)

David Carlson - Football (1943-1946)

John Kuglistch - Football (1928-1931)

1931-32 Basketball Team, Coach Frederick J. Neesam

1937-38 Basketball Team, Coach, Frederick J. Neesam

1941 Football Team, Coach Frederick J. Neesam

Charles "Dummy" Hallada - Football and Basketball (1899-1904)

 

1998 Inductees

Clarence Fitch - Basketball and Football (1938-1941)

Ernest Langenberg - Football (1915-1918)

Donald Smith - Basketball (1942-1945)

Gabriel Vertz - Football (1939-1941)

Edith Erickson - Basketball (1941-1945)

1917 Football Team, Coach Frederick J. Neesam

1940-41 Basketball Team, Coach Frederick J. Neesam

 

1996 Inductees

Robert Osborne Blair - Benefactor (1931-1936)

Albert Hecker - Basketball (1936-1940)

Frederick James Neesam - Head Coach (1906-1949)

Tony Panella - Football (1931-1933)

1931 Football Team, Coach Frederick J. Neesam

1933-34 Basketball Team, Coach Frederick J. Neesam

1936-37 Basketball Team, Coach Frederick J. Neesam